Nytt avtal: skapa intranät för företags strukturkapital

DevCore skapar ett nytt flexibelt intranät i SharePoint Online (Microsoft 365) åt ett multinationellt utbildningsföretag, projektet innebär att organisera verksamhetens interna strukturkapital.

Kunden i detta fall är ett multinationellt och innovativt utbildningsföretag som driver engagemang genom utbildningar i ledarskapsutveckling, de är i behov av ett skräddarsytt och funktionellt intranät specifikt för verksamhetens behov. DevCore kontaktades i syfte att hjälpa till att genomföra ett strukturkapitalprojekt inom kundens organisation, tillsammans med kunden har vi diskuterat bakgrund och önskemål kring funktionalitet och kommit fram till en lösning.

Uppdraget blir att skapa ett intranät i SharePoint Online som är en del av Microsoft 365, genom att bygga intranät med SharePoint-plattformen blir resultatet ett flexibelt nätverk som går att forma framåt med nya funktioner och moduler – ett företag förbinder sig heller inte till att enbart kunna arbeta med en konsultfirma, utan det går att välja fritt och brett eftersom SharePoint är en stor global plattform som många använder och arbetar med. Läs mer om intranätslösningar, Teams och Microsoft 365 med applikationer.

 

Vill du veta om ett nytt intranät i SharePoint är något för din organisation?

Behöver ni löpande support och förvaltning av ert befintliga intranät?

Kontakta oss

Fler nyheter & tips

Effektivare byggprojekt med rätt digitala verktyg och Umbraco CMS

En modern och tydlig webbplats är avgörande för att effektivt marknadsföra produkter och tjänster. Vi fick uppdraget att utveckla en användarvänlig Umbraco-webbplats åt en kund som erbjuder samarbetslösningar för bygg- och infrastrukturprojekt – en lösning som nu hjälper dem att nå rätt målgrupp och växa digitalt.

Till nyheten

Många företag nyttjar inte SharePoints fulla potential – gör ni?

SharePoint är en kraftfull plattform i Microsoft 365, men många företag missar dess fulla potential. Visste ni att om ni använder Teams, så använder ni redan SharePoint – men kanske utan att utnyttja alla möjligheter?

Till nyheten

Branschorganisation stärker varumärket och attraherar talanger med ny Optimizely-webb

Hur skapar man en modern och användarvänlig webbplats som både stärker varumärket och fångar rätt talanger? Det var utmaningen som en stor svensk branschorganisation stod inför – och vi på DevCore fick möjligheten att leverera en lösning anpassad för deras behov.

Till nyheten

Kontakta oss. Vi hjälper dig.

+46 (0)8 24 40 30 info@devcore.se

Your web browser is out of date. Update your browser for more security, speed and the best experience on this site.

Update your browser